Gardırobunuz için En Önemli Yatırım: Doğru Takım Elbise

Gardırobunuz için En Önemli Yatırım: Doğru Takım Elbise

Her ortamda fark yaratan ve asla modası geçmeyen takım elbiselerde doğru seçimi yapmak için bilmeniz gereken her şeyi ve Cacharel tasarımcılarının verdikleri tüyoları sizin için hazırladık.

Doğru kumaş…

Uzun saatler boyunca giyeceğiniz takım elbisenizde kumaş türü, doğru görünüm ve kullanım kolaylığı için hayati önem taşır. Keten, pamuklu, gofre türü kumaşlardan tasarlanan takım elbiseler, sıcak havaların ideal seçimleridir.


Doğru oran…

Doğru oran…

Takım elbisenin vücut yapınıza uygun şekilde oturması çok önemlidir. Üzerine oturması deyince vücudunuzu sarması olarak değil, vücut şeklinize uygun olmasından bahsediyoruz. İçinde kendinizi rahat hissetmediğiniz bir takım elbise ile etkileyici ve özgüvenli bir görüntü yaratamazsınız, bu yüzden sizi daha ince göstermesi hedefiyle bedeninize uyumlu olmayan kalıplarda takım elbiseler almaktan kaçının. Dar ceketlerin omuz kısımlarını sonradan genişletmenin mümkün olmadığını da unutmayın!


Belki omuzlarınızın daha geniş veya bacaklarınızı daha kalın görünmesini istiyorsunuz ya da göbek bölgenizi biraz saklamak eğilimindesiniz. Bunu sağlamak için normal omuz ölçülerinizden 1 cm daha geniş bir omuz ölçüsü doğru olacaktır. Ceketinizin etek boyuna geldiğimizde ise kollarınızı aşağı bıraktığınızda baş parmağınızın eklemiyle aynı hizada olmasına özen göstermelisiniz. Gömleğiniz de ceketinizin kol boyundan 1 cm kadar uzun olmalı.

Kısa boylu erkekler için tavsiyemiz düşük belli pantolonlardan uzak durmaları yönünde. Son zamanlarda hafif kısa paçalı pantolonlar revaçta olsa da daha klasik bir yaklaşım isteyen erkeklerin ideal olan pantolon boyları ayakkabının üzerine hafifçe düşmesiyle olmaktadır, yere değmesiyle değil.


Doğru renk…

Doğru renk…

Yaz aylarında haki, açık mavi, bej tonlarındaki takım elbiseler, sahip oldukları özgün renkler sayesinde dikkat çekeceklerdir. Seçimini daha klasik renklerden yapacak erkekler için açık ten rengine sahip olanların koyu renkli, koyu ten rengine sahip olanların ise açık renkli takım elbiselerde daha çarpıcı bir görüntü sergilediklerini hatırlatalım.


Doğru stil…

Doğru stil…

İşe giderken giyeceğiniz takım elbise ile yaz düğününe giderken giyeceğiniz takım elbiseniz birbirinden farklı olması gerekir. Farklı ortamların stilini yakalamanın püf noktası ceket düğmeleridir. Çift düğmeli ceketler iş toplantıları, tek düğmeli ceketler ise günlük kullanımlar için daha uygundur. Çift düğmeli ceketlerde sadece üstteki düğmeyi iliklemeniz yeterlidir. Bedeninize göre çok yukarıda olan bir düğme gövdenizi olduğundan kısa gösterir. Aşağıda olduğunda ise bel kısmını düşük göstererek ceketin altı ve üstü arasındaki oranı bozar.

Doğru bir yelek ise her zaman karizmatik bir görünüm sunar ancak yeleğin belinize oturuyor olmasına dikkat edin. Üzerinize bol gelen bir yelek bedeninizi olduğundan daha geniş gösterir.


Doğru aksesuar…

Daha casual bir takım elbise ile rahatlığın peşinde olanlar Cacharel’in beli bağlamalı pantolona sahip takım elbiselerini tercih edebilir. Klasik görünümlü bir takım elbiseyle kemer kullanmanızı öneriyoruz. Kemer ve ayakkabınızın uyumlu olması ve takım elbise ile uyum yaratması ise olamazsa olmazlarındandır. Kravat ve mendiliniz de uyumlu olmalıdır ama bu aynı desende olmaları gerektiği anlamına gelmez. Cacharel olarak desen uygulamalarında cesur seçimler öneriyoruz: minimal bir yaklaşım sergilemek istediğinizde farklı desen türlerini tek bir görünümde buluşturabilirsiniz.


Doğru gömlek…

Doğru gömlek…

Gömleğin yakasının ceketin yakası içinde kaybolmamasına özen gösterin. Arkadan bakıldığında gömlek ceketin yakasından 1 cm kadar yukarıda kalmalıdır. Eğer kravat kullanmayacaksanız geniş yakalı gömlekler yerine dar ve sert yakalı gömlekleri tercih edin.

Usta terziler tarafından kaliteli kumaşlarla yapılmış bir takım elbise her zaman göz alıcı olacaktır. Önemli olan sizin için doğru olanı seçmekte. Cacharel’in geniş ürün seçkisine sahip takım elbiseleri inceleyebilirsiniz.